Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2020 08:58 (Üye) Soru : Ustadim, Kco ücretinde faydalanamayan kronik rahatsızlığı olan hiç çalışmamış işçi ücretsiz izine çıkarılmış olup Nisan ayı resmi tatil ve dışarı çıkma kısıtlanmasının olduğu gun ücretleri ödenmelidir.? Kronik rahatsızlığı olan emekli olmayan nakti ücret desteği alan personelde 23_24.04 günleri ücreti ödenmelimi?

Cevap : Ücretsiz izinde iş sözleşmesi (hizmet akdi) askıda sayılır ve bu süre zarfında işçi iş görme (çalışma) işveren de ücret ödeme borcunu yerine getirmez. Ücretsiz izin teklifi işverenden gelmişse bu durum çalışma koşullarında esaslı değişiklik sayılacağından, İş Kanunun 22 nci maddesi uyarınca işverenin ücretsiz izin teklifini işçiye yazılı olarak iletmesi, işçinin de bu teklifi altı işgünü içinde yazılı olarak kabul etmesi gerekir. Askıda olan sürelerde ücrette ödenmemlidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.