Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2020 10:02 (Üye) Soru : 01.04.2020 tarihi itibari ile mükellef tüm faaliyetini durdurmuş ve kçö başvurusunda bulunduk.5 kişi ödeneği hak etti ancak 2 kişinin faydalanamayacağı raporu geldi. o 2 kişi için pandemi ücretsiz izin kullanılmak istiyor ama Nisan ayı için Sgk müracat zamanı geçti. Ancak sistem açık şuan girişe izin veriliyor. Şuan liste girsem bu ay alamamış olsa da önümüzdeki ay nisan ayı için ödenek alabilir mi? yoksa hiç bir işlem yapmadan normal ücretsiz izin mi kullandırmalı? Bodroda nasıl bildirmeliyiz? Teşekkürler

Cevap : 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında verilen ücretsiz izin bilgilerine ilişkin işverenler tarafından yapılan başvuru ve güncelleme işlemleri, ücretsiz iznin uygulandığı ayı takip eden ayın sonuna kadar SGK’ya bildirilir. Ancak bu şekilde uygulamanın yürürlükte olduğu sürenin tamamlanmasından sonra izleyen ay sonuna kadar yapılan ve hak doğurucu nitelikteki başvurular en fazla bir önceki ay için yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.