Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2020 09:27 (Üye) Soru : Firma Tek Ortaklı Olup 10.000TL Sermaye İle Kurulmuştur,Mevcut Sermaye 2. Ortak Alınarak 100.000TL 'ye Çıkarılmis Ve Artış Yapılan 90.000TL Bu Kişi Tarafindan Ödenmek kaydiyla Hisse Devri Sözleşmesi Yapılmaksızın 25TL hisse değeri ile 400+3600 paya karşılık gelecek şekilde tescil ettirilmiştir. Ayrica Şirket Unvan değişikliği yaparak aynı karar içinde 2. Ortağa imza yetkisi verilmiştir. 1) Usulen Bir hisse devri sözleşmesi olmadığından pay defteri doldurulurken dikkat edilecek hususlar nelerdir. 2)Unvan değişikliği sebebiyle tasdik olunan defterler yenilenmelidir 3) Unvan değişikliği,sermaye artışı,temsil yetkisi işlemlerinin vergisel boyutu ile v.d ne beyan şekli nasıl olmalıdır/gerekli evraklar nedir.

Cevap : Pay defterine ortaklık sermaye artışı ile ortak olan kişi için sermaye artışının tescil tarihi olmalı, defterde yeni ünvandan dolayı ara tasdik gerekir kanaatindeyim, diğer vergisel hususlarda ilgili bölümlerimizden sorulması halinde cavaplandırılacağı kanaatindeyim. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.