Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2020 10:15 (Üye) Soru : Merhaba Nisan ayında iş yeri tamamen faaliyeti durmuş kimse çalışmamıştır.17 Nisan'dan sonra kısa çalışma ödeneğini hak etmeyen personeller için Nakdi ücret desteğine başvurduk Nakdi ücret desteğini Nisan da 14 gün giriş yapıldığı için diğer günleri de ücretsiz diğer izin olarak giriş yapacağız Ama netleştiremediğimiz durum Kısa çalışma da ki gibi personellere 7 günlük yarım ücret ödemesi yapacak mıyız ve sgk ya prim bildirecek miyiz ?

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.