Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.05.2020 16:10 (Üye) Soru : Merhaba, İşyerimizde iş tamamen durdurularak kısa çalışma ödeneğine başvurulmuştur. 1 emekli ve 1 çalışanımız kısa çalışma ödeneğinden faydalanamamıştır. Bu kişiler için de 7 gün yarım ücret uygulaması yapılıp 7 günlük prim ödemesi yapacak mıyız? Eksik gün nedeni ni 10 olarak mı bildireceğiz? Teşekkürler, iyi çalışmalar

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre emekli ve kçö hak kazanamayan işçiye de ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir Bu kişiler için başka (ücretsiz izin vb) uygulamanız yoksa 10 Genell hayatı etkileyen olaylar seçilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.