Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.05.2020 18:27 (Üye) Soru : Merhabalar Üstadım, Mükelleflerimiz personelini işten çıkartaıcak fakat malum pandemi sebebiyle yapamıyor. Sorum şu bu süreçte personele bildirimi yapıp ihbar süresini başlatabılır mi? Böylece yasak kalktıktan hemen sonra çıkış yapılacak. Yoksa yasağın kalkmasını bekleyip ihbar süresi o zaman mı başlatılmalı? Teşekkürler..

Cevap : İşveren ve işçi arasında tesis edilen ve taraflara borç yükleyen, ne zaman sona ereceği belli olmayan iş sözleşmesinin işçi veya işveren tarafından yapılacak olan irade açıklaması ile sona erdirilmesine çalışma mevzuatında “bildirimli fesih” denilmektedir. Bu çerçevede iş sözleşmeleri; a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra, b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra, c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra, d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra, sözleşmeler feshedilmiş sayılır. Süre dolunca fesih gerçekleşecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.