Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2020 19:03 (Üye) Soru : Merhabalar Nİsan ayında KÇÖ başvurduk Firmamızda 54 çalışan işçimiz bulunmamaktadır bunların 35 i kçö yararlanıyor Biz hakeden işçilere 7 günlük yarım ücret vericez geriye kalan 6 işçimiz haketmedi 6 işçi ise hiç işe gelmedi 7 emekli işçimiz bulunmaktadır geriye kalan bu işçilere 7 günlük yarım ücreti vericekmiyiz.

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre tüm işçilere ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.