Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.05.2020 11:23 (Üye) Soru : Merhabalar,firma01.04.2020 itibariyle faaliyetini durdurarak 14 çalışanı için KÇÖ başvurmuştur.Başvuru bugün itibariyle sonuçlanmış 2 çalışan için KÇÖ çıkmamıştır.KÇÖ çıkmayan çalışanlar için bugün ücretsiz izin desteğine başvuruldu.1-Bu kişiler için 01.04.-17.04 arası APHB nasıl gösterilmeli?2-İlk 7 günlük süre için yarım ücret ödemesi yapılacak mı?Ödeme yapılacaksa kalan günler için hangi kodla APHB düzenlenmelidir?

Cevap : 1-Bu kişiler için 01.04.-17.04 arası APHB nasıl gösterilmeli? 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. 2-İlk 7 günlük süre için yarım ücret ödemesi yapılacak mı?Ödeme yapılacaksa kalan günler için hangi kodla APHB düzenlenmelidir? Buna göre tüm işçilere ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. KÇÖ alanlar için başka neden yoksa kod 18 KÇÖ alanlar için başka eksik gün nedeni de varsa kod 27 nakdi ücret desteği alanlar başka eksik gün nedeni yoksa kod 28 nakdi ücret desteği başka eksik gün nedeni de varsa kod 29 bildirilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.