Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2020 13:20 (Üye) Soru : 65 yaş üstü meslek mensubuyum. Sokağa çıkma yasağımız devam ettiğinden Mart ayı faturalarını müşterilerden alıp yazamadım. (Ocak,Şubat,Mart) 1.dönem geçicı vergi beyannamesinin verilme ve ödeme zamanı 28.5.2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır. Bu durumda yapmam gereken uygun işlem ne olmalıdır.(Mart ayını eksık mı beyan edeyim)

Cevap : VUK 518 sayılı tebliği göre sadece 65 Yaş üstü meslek mensubu ve sözleşmesi olan müşterilerinin VD ne verilmesi gereken tüm beyannameleri ve bildirimleri (geçici vergi beyanı ve B formu dahil) sokağa çıkma yasağı bitim tarihini izleyen 15 günlük süre içersin de verilecek tahakkuk eden vergilerde aynı sürede ödenecektir. Yukarıdaki şartlara göre Geçici vergi beyannamesini sokağa çıkma yasağı bitim tarihini izleyen 15 günlük süre içersin de verebilir.Ancak illa vermek isterseniz Mart evraklarını da kayıt etmeniz gerekir 2 aylık beyanname olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.