Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.05.2020 12:07 (Üye) Soru : Merhaba, Firmalarımızdan biri işe giriş çıkışları denetleyebilmek için kartlı giriş sistemi kullanmakta ve geç gelen personelin ücretine geç geldiği kısım kadar kesinti uyguluyor. Öncelikle bunun bir sınırı var mıdır ve kesilen ücretleri nasıl muhasebeleştirmeliyiz. Teşekkürler

Cevap : Ücret çalışma karşılığında ödenir, çalışılmayan süre için ücret ödenmesi beklenemez, o nedenle de eksik çalışma süresi ücretten kesilebilir. 4857 Sayılı İş Kanunu‘na göre işçinin işverenin emir ve talimatlarına uyması gerekmektedir. Bu nedenle işveren mesai saatlerine riayet etmeyen işçiden çalışmadığı sürenin ücretini kesebilir. Ancak bu miktarın saat ücretinizin miktarı olarak olması gerekir. Yani bir saat geç kalmış iseniz bir saatlik ücretinizi kesebilir. iki saat geç kalınmışsa iki saat tutarında kesinti yapabilir. Toplu iş sözleşmesinde veya iş sözleşmelerinde izinsiz ve mazeretsiz olarak işe geç gelmede veya erken ayrılmada ücret kesme cezası verileceğine ilişkin hüküm varsa, bu hükme istinaden işçiye ücret kesme cezası verilebilir. Bu şekilde işçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin derhal sebepleri ile beraber işçiye bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintiler, bir ayda 2, bir yılda ise toplam 24 günlük kazancından fazla olamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.