Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.05.2020 12:48 (Üye) Soru : Üstad merhaba, 1-Kısa çalışma+raporlu+ücretsiz izin olduğu bir dönemde SGK kodu "birden fazla" mı olmalı ? 2-Kısa çalışma sebebiyle personel 20 günü işveren 10 gününü işkur ödüyor. sokağa çıkma yasağında işveren 19 gün ücretli + 1 gün ücretsiz olarak mı bildirmeli, ayrıca bu durumdan işkur un ödeyeceği rakam değişir mi? 3- Haftada 30 saat çalışarak KÇÖ den faydalanan bir firma Sokağa çıkma yasağı durumunda , haftalık 30 saatin altında kalması halinde Örn; 22,5 saat oldu , genelgeye uyarak izin almak şartıyla cumartesi pazar 7,5 saat telafi edilebilir mi? saygılar,

Cevap : 1. 12 kod ya da 27 kod seçilebilir. 2. Sokağa çıkma yasağı zorlayıcı nedendir ücret kesilmemeli ama 7 günlük süre dolmuşsa genel hayatı etkileyen nedenler olarak değerlendirilebilir. İşkur ödeme planı 7 günden sonrası içindir.Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. Diğer yandan işçi bu 7 günlük süreyi takip eden günden itibaren en fazla 83 günlük süre boyunca KÇÖ alacaktır. 3.Telafi çalışması; işçinin zorlayıcı veya herhangi bir nedenle çalışamaması/çalışmaması sonucu yitirilen çalışma sürelerinin belirli bir zaman dilimi (hafta, ay) içinde normal iş sürelerinin üzerinde çalışarak telafi edilmesine imkan veren bir esnek çalışma modelidir.4857 Sayılı İş Kanunu’nun 64. Maddesi‘ne göre telafi çalışması yaptırılabilecek durumlar üç başlık altında toplanabilir: Zorunlu nedenlerle işin durması, Ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması, tamamen tatil edilmesi, İşçinin talebi ile kendisine izin verilmesi halleridir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.