Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2020 16:41 (Üye) Soru : Merhaba; Şirketimiz serbest bölgede bulunmaktadır. Bir firmadan alış faturamız vardır. Bu faturayı işlerken fatura tarihini mi? Serbest bölge işlem formunda ki tarih mi ? yoksa transit refakat belgesi üzerinde bulunan tarihe göre mi işlemeliyiz? Ba formunu hangi tarihte bildirmeliyiz? Ayrıca bu alış faturamızda Ötv li şekilde kesilmektedir. İhraç edilmek üzere teslim edilmiş olduğundan Ötv ödemiyoruz. BA formunda bildirirken Ötv 'li tutarı mı bildirmeliyiz? Ötvsiz tutarı mı? Teşekkürler. Ötv olan kısma cevap yazmamışsınız. Ötv bildirimini ne şekilde yapmalıyız. Desteğinizi rica ederim.

Cevap : B formlarına KDV dışındaki tüm unsurlar dahil edilir Sadece KDV yazılmaz.Bu genel bir kuraldır.2006 yılından beri uygulanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.