Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2020 17:11 (Üye) Soru : iyi çalışmalar, işyerleri kapalı olan müşterilemizin mart ayı gelir gider evraklarının alınmadan geçici vergisinin yapılması hususunda göstereceğiniz bir yol varmıdır, bu konuda türmobun gelir idaresi başkanlığına durumumuzu belirten bir talebi varmıdır. Geçici vergi için kdv beyanının verilmesi şart olmadığını biliyoruz ama zaten gelir gider evraklarını aldıktan sonra kdv nin uzatılmasınında bir anlamı olmadığı aşikardır. Bu konuda tepkimiz size değil ama zaten bizleri dikkate almayan bir gelir idaresi var, bizlerde ancak odalarımız aracılığıyla sesimizi çıkarabiliyoruz. Bu konuda danışabildiğimiz tek merci odamız kalıyor. Bu nedenle sıkıntımızı anlayışla karşılayacağınızı temenni ediyoruz. İyi çalışmalar.

Cevap : Bahsettiğiniz konular da GİB na öneriler yapıldı Geçici vergi beyanının bu yıla mahsus 6 ayda bir verilsin önerildi.Bu konu da GVK Mük.120. madde de böyle bir düzenleme olduğu hatırlatıldı Ancak ne yazık ki Hazinenin acil kaynağa ihtiyaç olduğu dikkate alınmış olmamalı ki uzatma bu halde yapıldı Diğer taraftan maalesef Ticaret odaları, sanayi odaları ,esnaf odaları ve bağlı oldukları üst birlikler ses çıkartamıyor. Türmob un gücü bir yere kadar Mükellefin bağlı olduğu oda sesini çıkarmaz ise uzatma böyle olur. Burada bazı arkadaşlar oda ve türmobu olumsuz şekilde eleştiriyor.Siz hiç ticaret odasının sanayi odasının esnaf odasının erteleme talebinde bulunduğunu gördünüz mü ? Sağlıklar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.