Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2020 18:13 (Üye) Soru : İyi günler , Hasılat usulu vergilendirmeye geçen mükellefim için geçici vergi hazırlıyorum fakat her hangi bir kılavuz yada uygulama tebliği bulamadım . Bdp programında hazırlıyorum fakat vergiyi hesaplamıyor program nasıl yapabilirim. teşekkürler.

Cevap : GİB E BEYAN BÖLÜMÜNDE AŞAĞIDAKİ DUYURU YAYIMLANDI 13.04.2020 Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannameleri Hakkında Duyuru; 2020 yılının ilk üç aylık dönemi için verilecek olan Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinde Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti nedeniyle yeni düzenlemeler yapılmıştır. Gelir Vergisi Kanununun 113 üncü maddesi, 7186 sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinde "Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti" başlığıyla yeniden düzenlenmiştir. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar 309 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yer almaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.