Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.05.2020 14:21 (Üye) Soru : üstadım merhaba, işçiye daha öncesinden 6 haftaya denk gelen ihbar onelimiz var.onelin bitim tarıhı 11/05/2020.yasa 17 nisan itibariyle işçi çıkarılmasını yasaklıyor.bu durumda ne yapmalıyız?nakdi desteğe mi basvurmalıyız?ayrıca 17 temmuzdan sonra cıkarttıgımızda işssizlik maaşından yararlanabilecek mi?son 120 günün ödenmesi şartını sağlamayacak çünkü? yardımlarınızı rica eder, kolaylıklar dilerim

Cevap : İhbar öneli verilerek iş sözleşmesinin feshi halinde iş sözleşmesi önelin bitiminde feshedilmiş olur. Önelin bitiminden önce fesih halinde ise, önel verilmemiş sayılır ve bu suretle iş sözleşmesini fesheden taraf diğer tarafa ihbar öneline ait ücretin tamamını tazminat olarak ödemek durumunda kalır. İhbar önelinin bölünmezliği ilkesi yasa ya da sözleşmede öngörülen öneller bakımından farklı uygulanamaz. Sözleşme ile arttırılan süre dahil olmak üzere ihbar öneli bütünlük arz eder ve bölünerek uygulama yapılamaz. Şu halde işveren 17,04,2020 öncesi derhal fesih hakkını kullanabilir. Nakdi ücret desteğine başvurabilir. işsözleşmesinin olması halinde işsiszlik maaşı hakları devam etmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.