Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2020 00:41 (Üye) Soru : Üstadım kolay gelsin serbest meslek erbabı mülellefler e serbest meslek makbuzu 1 haziranda başlıyacak görünüyor.Başkanımızın konuşmasını dinledim mühür den bahsetti başvuru nereye ve nasıl yapılacağını açıklarsanız sevinirim. kolaylıklar dilerim.

Cevap : Değerli Meslektaşımız; BAŞVURULARA İLİŞKİN ESASLAR e-Serbest meslek makbuzu uygulamasına 1 Haziran 2020 itibariyle geçmek zorunda olan aşağıda detayları belirtilen mükellefler; Elektronik imza veya Mali Mühür başvurusunu tamamlayarak 1 Haziran 2020 tarihine kadar e-serbest meslek makbuzu uygulamasına başvurularını yapmalıdır. 1. e-SMM uygulaması kimler için zorunludur? Meslek grupları - Serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, avukat, doktor, mimar ve benzeri serbest meslekle uğraşanlar (mesleki şirketler hariç) a) 01/02/2020 tarih itibariyle faaliyetine devam etmekte olanlar 01/06/2020 tarihine, b)01/02/2020 tarihinden (bu tarih dâhil) itibaren faaliyetine başlayacak olanların ise işe başladıkları ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna, kadar e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına dahil olmaları ve bu tarihlerden itibaren e-Serbest Meslek Makbuzu düzenlemeleri zorunludur. 2. e-SMM uygulamasına başvuru için ne yapmalıyım? Elektronik serbest meslek makbuzu uygulaması için, ister e-imza araçları ile istenirse de Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden mali mühür temin edebilirler. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.