Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2020 14:15 (Üye) Soru : Merhaba, kısa vad ödeneğine martta, başvurdum. Nisanda onaylandı ve Nisan ayı ödeneği ödendi. Mart aylık sgk tah.’da 7 günlük kısa vad ödeneği ekliycekmiyiz. 25’de cevap geldiği için onaylanmış gibi 7 gün kısa vad süreci ekledim. Doğrumudur? Düzeltme gerekir mi?

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. İşleminiz doğrudur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.