Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2020 14:15 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin ücretsiz izinden faydalandırdığımız personellere 7 gün prim eklememiz gerekiyormu faaliyeti tamamen durmamış ayın 15 günü ücretsiz izin 15 günü çalışan firmalar da 7 gün eklersek nisanda 16+7 gün dahamı eklememiz gerekiyor.Birde faaliyeti tamamen durup kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kurumlarımız var bunlar içinde mart ayında hepisne +7 gün eklemiştik zaten şimdi kçö den faydalanamayıp ücretsiz izine basvurduklarımıza yine mi 7 gün eklememiz gerekiyor cok teşekkürler

Cevap : Eğer işyerinde zorlayıcı neden oluşmuşsa ; 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. bu uygulanır. Bu işlemin nakdi ücret desteğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Birde faaliyeti tamamen durup kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kurumlarımız var bunlar içinde mart ayında hepisne +7 gün eklemiştik zaten şimdi kçö den faydalanamayıp ücretsiz izine basvurduklarımıza yine mi 7 gün eklememiz gerekiyor Hayır yeniden ekleme yapmanız gerekmemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.