Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2020 14:14 (Üye) Soru : Merhaba, KÇÖ Başvurusu yaptık. 25 mart başlangıç. APHB 30 gün üzerinden tam verdik. (24+7) Mayısta KÇÖ den dilekçe ile vazgeçtik (Zaten işleme de almamışlardı) 17 nisana kadar prim tam ödeyecez ve Nisanda 14 gün nakdi ücret desteği başvurusu yapıcaz. 1- KÇÖ sonrası bu şekilde yapmamızda sıkıntı var mı? (APHB 30 gün ödense bile sonra 17 gün prim gösterecez nisanda) 2-Nisan nakdi ücret başvuruları mayıs içinde (yani 1 ay içinde ) yapılabiliniyor. diye değerlendirdim. Yanılmıyorum değil mi? Teşekkür ederim.

Cevap : 1. Nisan ayı için 16 gün fiili çalışma varsa aphb bildirim yoksa ücretsiz izin bildirim 17 ve sonrası içinde nakdi ücret desteği bildirim yapabilirsiniz. Birden fazla eksik gün bildiriminizde nakdi ücret desteği olan ayda 29 kod kullanmanız gerekmektedir. 2.) Nakdi ücret desteğinden yararlanılabilmesi için ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin aylık bildirimler, “https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi” internet adresinden ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar işverenlerce yapılır. Bu şekilde bildirimi yapılan işçiler için ilgili aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedeninin, “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak seçilmesi gerekmektedir. 5510 sayılı Kanunun Ek-9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde ay içerisinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar ise bu durum değişikliğini, ücretsiz iznin verildiği ayın sonuna kadar aynı eksik gün koduyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine bildirirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.