Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2020 14:11 (Üye) Soru : Merhaba, kısa çaışma ödeneği için mart ayında başvuru yaptık fakat haber gelmedi, mailimizin ulaşıp ulaşmadığının bile cevabını alamadık, mükellef ücretsiz izine başvuru yapılmasını isteyince pandemi ücretsiz izin ödeneğine başvuru yaptık ve ödeme gerçekleşti. Mart sgk bildirgesi için nasıl bir düzeltme yapmamız gerekir, cevabınızı rica ederim, iyi çalışmalar.

Cevap : İşverenin, kısa çalışma uygulaması devam ederken, normal faaliyetine başlamaya karar vermesi halinde durumu Kurum birimine, varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına ve işçilere altı işgünü önce yazılı olarak bildirmesi zorunludur. Bildirimde belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma sona erer. Geç bildirimlere ilişkin oluşan yersiz ödemeler yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir. İşkur iptal işleminizden sonra mart ve nisan bildirgelerinizi fiili duruma göre ek iptalle revize etmeniz gerekir. Mart ayında kçö çıkmadan bildirmde bulunmadıysanız sorun yok Nisan ayı içinde 29.kod kullanarak eksik gün bildiriminde bulunabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.