Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2020 14:10 (Üye) Soru : Bu zor dönemde desteğiniz için teşekkürler iyi çalışmalar dilerim. 1-65 yaşüstü işe gelmeyen personel için 10 eksik gün kodu ile bildirim yaptık? Nisan ayı için 30 gün eksik bildirdik.7 gün yarım ücret ödenmesi gerekli midir? Bildirgeyi düzeltmemiz gerekir mi? 2- Kısa çalışma başvurusu olumlu sonuçlanan firma için nisan ayı bildirgesini verirken işkur tarfından karşılanan kısmını ikramiye bölümünde mi bildirililmesi gerekir? Yoksa hepsini ücrete mi yansıtmamız gerekli? Teşekkürler.

Cevap : 1.4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. 2.İşkur tarafından ödenen kısım ile lgili bildirimde bulunmuyorsunuz. Birlikten güç doğar anlayışıyla bilgi paylaşımında bulunuyoruz Biz teşekkür ederiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.