Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2020 09:46 (Üye) Soru : Mukellefimiz araç alım satımı yapan bir galeridir. Kendi adına kayıtlı bir arsa üzerine ev yapmak istemektedir. Kendisi oturacak ticari bir satış olmayacak. Bunun için var olan vergi mükellefiyeti ne ek faaliyet olarak inşaatı ekleyip onun üzerinden işlemleri yapmak istemektedir. İnşaatla ilgili faturalar . İşçilikleri maliyet olarak işleme alindiktan sonra inşaat tamamlandıktan sonra mükellef kendisine fatura ederek mi çıkışını yapacaktir.? Eğer kendisine çıkacaksa %18 kdvden mi çıkış yapilmasi gerekir? Çıkış toplanan maliyet üzerinden mi yapilmalidir?

Cevap : Kendisine özel olarak yaptığı inşaatı (Ticari amaç dışında) defterlere kayıt edemez.Yapılan iş özel inşaatdır.Ticari gaye ile yaparsa defterlere kayıt eder sonuç da kendisine veya 3 . şahıslara fatura düzenler konutun metre karesine göre de kdv hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.