Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2020 14:25 (Üye) Soru : Sayın Yetkili KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VE ÜCRETSİZ İZİN ÖDENEĞİ uygulaması kapsamında ilgili Sgk merkezine gönderilecek aylık eksik gün bildirimleri ve eklenecek belgeler ile ilgili bilgi verir misiniz? Saygılarımla Bülent Yazıcı

Cevap : 5510 sayılı Kanunun 86. Maddesine yapılan değişiklik ile; ” Ay içinde istirahat, devamsızlık, ücretsiz izin ve kısmi istihdam gibi çeşitli nedenlerle işe gelmeyen kişilerin eksik günlerine ilişkin belgeleri, her ayın 23 ünde verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte Kuruma verilmesinin gerekmediği ancak bu eksik günlere ilişkin belgelerin Kurum tarafından talep edildiğinden Kurum’a sunulmak üzere saklanması gerektiği belirtilmiştir.” 86. Maddenin 5. fıkrasında yapılan değişiklik ile de; saklanması gereken bu belgelerin Kurum tarafından talep edildiğinde Kurum’a sunulmaması, sunulsa bile kabul edilmemesi halinde ise 1 ay içinde eksik günlerin 30 güne tamamlanması istenecektir. Eğer, eksik günler ispatlanamazsa ve ek aylık prim ve hizmet belgesi verilerek 30 güne tamamlanmazsa Kurum tarafından ceza uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.