Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2020 10:12 (Üye) Soru : üstadım, kdv listesine aktım 20 no'lu listede gözlük camı numaralı ise 8 diyor çerceveside fakat numarasız güneş gözlüğü bir bütün olarak %8 veya %18 yazmıyor onun için size danıştık güneş gözlüğü ve heykel aksesuar amaçlı internet üzerinden satış yapıyor kdv oranları %8 mi %18 mi. ikinci sorudada e arşiv fatura irsaliye olarakta kullanailiriz onu anladım irsaliye yerine geçer ibaresi kullanmamız halinde fakat bu müşterim internet üzerinden satış yapıyor u durumda karşılıklı imzalayamıyacakları için e imza olarak irsaliye yerine geçer ibaresi kullanarak gönderirsek kanuni açıdan bir sıkıntı olurmu

Cevap : KDV Listesinde yer almayan mal ve hizmetler için genel oran olan % 18 uygulanır.Numaralı gözlük camı için % 8 KDV çerçevesi ve diğer tüm gözlükler ile aksesuarlar için % 18 KDV uygulanır. irsaliye için sıkıntı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.