Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2020 12:10 (Üye) Soru : Selamlar Üstadlarım, Tek ortaklı kurulan Ltd. Şti sermayesi 150000 tldir 1 ay sonra şirket sermayesi 600000 TL ye yükseltildi tek ortak hissesini 3 kişiye devreip şirketteki bütün haklarını devredecektir. Bu durumlar alakalı olarak 1)aynı kararda hem sermaye artışı hemde hisse devri yapabilir miyiz. 2)hisse devri sonrası hissesini devreip ortaklıktan ayrılan kişi ile ilgili yapılması gereken vergi bildirimi VS. Bir durum söz konusu mudur. Şimdiden teşekkürler.

Cevap : Aynı genel kurulda birden fazla konu görüşülebilir, hisse devri noterden yapılarak sonrasında karar alınmalı, ortaklardan en az bir tanesi müdür olarak seçilmeli,eski müdürün yetkisi içinde karar alınmalı, sermaye maddesinin yeni şeklinde eski ortak yer almamalı, ancak kararın altında imzası olması zorunludur. Hisse devrinin tescilinden sonra bağ-kur için sgk ya bildirmeniz gerekir, ayrıca sicil gazetesi ile vergi dairesine de bildirmeniz yerinde olur, en azından müdürlüğün sona ermesi bakımından dahi faydalı olacaktır, iyi çalışmalar,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.