Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2020 09:54 (Üye) Soru : Merhaba , Bir işveren KÇÖ ödeneği başvurunda bulunup nisan'dan itibaren KÇÖ almaktadır.Mayıs ayında işyeri tamamen kapalı ve işçilerin aldığı KÇÖ ile maaşı arasındaki farkı ödemek istiyor. Gün sayısı sıfır. Bu durumda nasıl bir bordro düzenleyeceğiz. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Cevap : Bu işçilere aphb de prim ödenmesi halinde işverenin kçö nin genel tanımına uymamaktadır.Denetimi yapılacak olan bu işlemlerin Kısa Çalışma Uygulaması tanımına uygun olması gerekmektedir. Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. , Ancak işçiye avans ödemesi yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.