Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2020 10:15 (Üye) Soru : 09.04.2020 Tarihinde emeklilik müracaatında bulundum. 20.05.2020 Tarihinde Telefonuma SN. (…………..) , (20.05.2020) ITIBARIYLA (4A ISTEGE BAGLI) KAPSAMINDA (2720) TL PRIM BORCUNUZ BULUNMAKTADIR. BORCUNUZU BANKALARA ODEYEBILIRSINIZ. BILGILERINIZE SUNAR, IYI GUNLER DILERIZ. MINI ANKETIMIZE KATILMAK ISTERSENIZ TIKLAYINIZ https://net.sgk.gov.tr/SGKdanMemnuniyetAnket B001’’ şeklinde bir mesaj gelmiştir. İlgili sigorta müdürlüğüne isteğe bağlı ssk ödemelerimi götürdüğümde bana verdikleri cevap; İsteğe bağlı ssk kapanış dilekçesini vermediğinizden dolayı ve üç ay içinde bağ kura geçtiğinizden dolayı isteğe bağlı ssk kapanış tarihiniz bağ kur başlangıç tarihiniz olarak sayılacaktır dedi. Borcu ödedim tarih ise emeklilik tarihim olarak sayılacakmış yani benim müracaat ettiğim 09.04.2020 tarihi değil. Bu borç 02/2004, 03/2004 Döneminden kaynaklanmaktadır. Sormak istediğim soru bu borç bize hiç tebliğ edilmedi ve şimdiye kadar hep gecikme zammı işlemiş bu borç zaman aşımına uğramıyor mu? İkinci ise bu kanun hangi tarihte çıkmış ben şimdiye kadar kimseden böyle bir şey duymadım.

Cevap : 5510 sayılı kanun sgk prim alacaklarına ilşkin zaman aşımı süresi Mahkeme karar tarihinden, rapor tarihinden, bilgi ve belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna intikal tarihinden itibaren 10 yıl uygulanır Bağkur prim borçları Ancak kişiler Bağ Kur kapsamındaki çalışmalarını sonlandırmışlarsa borçları silinmiş ve yeniden başlatılmamış olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.