Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2020 16:40 (Üye) Soru : selamlar, 1- kısa çalışma ödeneğine müracat etmeyen işverenin 5 nisandan sonra 16 yaşından küçük çalışanlarına sokağa kısıtlaması getirildiğinden 5 günlük ücret ödemesi yapıldı ve çalışmadığı 25 günü hangi kodda bildirmesi gerekir? 2- kısa çalışma ödeneğine müracat eden işveren işkurdan cevap gelmeyince nisan maaşlarını tam ödedi. fakat 16 yaşındaki çalışanıda kısıtlamadan dolayı işe gelemeyince maaş ödemedi. bu kişiye kısmi de olsa bir ücret ödemesi yapılması gerekir mi? APHB kaç gün üzerinden ve hangi kod ile nasıl bildirilmesi gerekir? teşekkürler

Cevap : 1. 10 kod genel hayatı etkileyen nedenler 2. 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.