Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2020 18:12 (Üye) Soru : MERHABA RESTORANT İŞİ İLE İLGİLİ 18.03.2020 TARİHİNDE KAPATTIĞIMIZ İŞYERİ İÇİN KÇÖ MÜRACAAT ETMEMİZE RAĞMEN ONAYIMIZ 5. AYDA OLMUŞTUR. BÖYLE OLUNCA DA 2020 MART BİDİRGESİNDE KÇÖ DEĞİL DE ÜCRETSİZ İZİN OLARAK BİLDİREMİZİ KURUMA VERDİK. 3. AY İÇİN YAPILMASI GEREKEN YARIM ÇALIŞMA İŞLEMİNİ YAPMADIK 4. AY İÇİNDE YAPACĞIM ÜCRET BODROSUNDA YARIM ÇALIŞMA HESAPLAMASINI YAPILACAK MI 3. AYA İPTAL EKMİ VERECEĞİM TEŞEKKÜRLER

Cevap : Kısa çalışma ödeneği çıkmasa da 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir”. İşkur tarafından kçö başlangıç tarihinize göre; işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. Diğer yandan işçi bu 7 günlük süreyi takip eden günden itibaren en fazla 83 günlük süre boyunca KÇÖ alacaktır Mart ayı için ek ve düzeltme vermeniz gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.