Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2020 11:56 (Üye) Soru : Merhabalar yurt dişina Konsinye İhracat yapmak istiyoruz sizlere bağzı sorularım olcaktır. konsinye sattımız malların faturaları nı ihraç ettimiz firmaya değil. malı sattıkça alan şahıslara online fatura keseceğiz.Bizim ödeme araçımızı kullanacaklar Örneğin; bir şahıs gelecek mağzadan çanta alacak bizim ödeme aracı kullanacak para türkiyedeki usd hesabımıza düşecek bizde alan kişiye online faturakeseceğiz E-birlik sisteminde beyanname elektronik ortamda oluşturulurken beyan kodu konsinye ihracat seçeçeğiz ve beyannamenin 44 no.lu hanesine “Konsinye İhracattır.” Şerhi düşüçeğiz Ödeme şekli “mal mukabili” seçiyoruz ve il çıkışta kağit fatura keseceğiz sizden ricam e fatura mükelelfi olduğumuz için kağit fatura kesemek ne kadar duğru ve satişları kişiye keseblirmiyiz.teşekkürler

Cevap : Fatura GÇB belirtilen firmaya düzenlenir. e fatura düzenleme zorunluluğu alıcının e fatura mükellefi olması halindedir .Diğer durumlarda e-arşiv fatura düzenlenir .Satış bedeli 5.000 TL nin altında ise kağıt fatura düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.