Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2020 13:38 (Üye) Soru : merhaba daha önce sorduğum 2 soru ve cevaplarının aşağıya aktarıyorum Soru: Merhabalar mayıs ayı 31 çektiği için pandemi ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneği eksik gün sayılarını kaç gün göstermek gerekir kçö listesinde eksik gün 30 yazıyor ama mayıs gün sayısı 31 bu durumda eksik gün nedeni olarak 27 mi yazmak gerekir Cevap:Sayın, Pandemi ücretsiz izin uygulamasında eksik gün bildiriminde ayın kaç çektiğine göre bildirim yapılmaktadır. Mayıs ayı 31 çekmektedir. Kısa çalışma uygulanan işçiler adına çalışılmayan günler için SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesinin "18-Kısa Çalışma Ödeneği" olarak bildirilmesi gerekmektedir. Ancak, kısa çalışma ile birlikte başka bir gerekçe varsa bu durumda eksik gün gerekçesinin "27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler" olarak bildirilmesi gerekmektedir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Soru: merhaba işkur kısa çalışma ödeneği listesinde personel için mayıs ayı kçö 30 gün yazıyor mayıs ayı 31 çektiği için sgk bildirimde 31 yazdığımızda problem olur mu Cevap:Sayın, İşkur tam aylarda tıpkı sgk gibi ayı 30 gün almaktadır. Ayrıca bu ayda başka eksik gün hesaplaması olsaydı o zaman parmak hesabı yapıp 31 günü esas almanız gerekirdi. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi sorum şu mayıs ayında eksik gün 31 olarak mı bildirilecek yoksa 30 gün olarak mı kçö listesinde 30 31 yazdığımda problem teşkil eder mi teşekkürler

Cevap : Mayıs ayı 31 çekiyor evet.... eksik gün söz konusu ise 31 üzerinden hesaplama yapılır. Eksik gün yok ise 30 gün üzerinden hesaplama yapılır. önceki her iki cevapta da bu anlatılmaya çalışılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.