Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2020 13:49 (Üye) Soru : Merhaba, 03/04/2020 tarihinde KÇÖ haftalık 45 saat çalışılmayacak olarak başvurmuştuk, 18/05/2020 de onaylandı. Nisan maaşları dün yatırıldı. 1. sorum 01/05/2020 tarihi itibariyle KÇÖ den vazgeçebilirmiyiz?Geriye dönük dilekçe vermemizin Cezası olur mu?Şİrket kalan(nisan-mayıs) aylarda faydalanmak istemiyor. 2. KÇÖ onaylanmayan 2 personelim var SGK kayıpları olmasın diye Nisan ayı bildirgesini verirken 30 gün çalışmış gibi göstermemizin sakıncası var mı? Saygılarımla,

Cevap : 1. Kısa çalışma ödeneğinden vazgeçilmesi halinde durumun 6 işgünü içinde işkura bildirilmesi gerekmektedir.Burada verilecek ceza en fazla ;İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilmektedir. olacaktır. 2. Sosyal güvenlik hukukunda sistem fiili çalışma olmadan analık halinde bildirim yapılmasına izin vermektedir. İşçilerin fiili çalışması olmadan bildirilmeleri işverenin atıfet kabilinden yapabilceği çalışmamıştır ikonu işaretlenerek priminin ödenmesi şeklindedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.