Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2020 14:22 (Üye) Soru : Sokağa çıkma yasağı nedeniyle işe gelmeyen emekli çalışanların ücretsiz izinlerinin ilk 7 günü için ücret ödeyecek miyiz ve eksik gün nedeni 10 olarak mı bildireceğiz? KÇÖ ve nakdi ücret desteği almayan ve kronik rahatsızlığı nedeniyle işe gelmeyen personelin ücretsiz izinlerinin ilk 7 günü için ücret ödeyecek miyiz ve eksik gün nedeni 10 olarak mı bildireceğiz? Bir de şu anda evde kalmak daha güvenli olduğu için ücretsiz izine ayrılan personellerimiz var onlar için eksik gün nedeni 21 mi olacak? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Cevap : 1/2 sorularınız...... 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. İşyerinide zorlayıcı neden oluşmuş ve işçinizi ücretsiz izne gönderiyorsnız evet 7 gün uygulanmalıdır. kalan eksik günlerd de 10 genel hayatı etkileyen nedenler olmalıdır. Eğer nakdi ücret desteği ücretsiz izin başvurusu yapmadı iseniz ücretsiz içinli işçilerinizi karşılıklı ve yazılı anlaşma sağlanarak 21 kod ile bildirebilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.