Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.05.2020 09:36 (Üye) Soru : Sayın Danışman Firma kendi e-ticaret sitesinden yurtdışına nihai tüketiciye satış yapıyor.Mikro ihracat yöntemini kullanmadan normal kargo ile gönderiyor.faturayıda döviz cinsinden yazarak Kdv li kesiyor Tahsilatıda döviz cinsinden iyzigo sanal pos ile yapıyor ve bankaya yatıyor 1-Yevmiye kaydı nasıl olacak 2-Faturanın üzerine tahsilat ile ilgili birşey yazmak gerekirmi 3-TC si olmayan yabancı nihai müşteriye satış yapıldığı için ba bs nasıl olacak 4-Kdv beyanında kredi kart satış bildirimi nasıl yapılacak (gib sisteminde iyzigo sana pos tutarı çıkmıyor)

Cevap : 1-108(B) 601-391 (A) 2-Gerekmez. 3- Bu konuda tebliğde bir düzenleme yok. GİB den görüş alınız. 4-Kredi kart lı satış KDV beyannamesinde otomatik olarak yansır.Sizin müdahaleniz olmaz.Bilgi çıkmıyor ise yapılacak bir işlem yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.