Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.05.2020 14:58 (Üye) Soru : merhaba 1- 15 martta 21 kodla izine ayrılan işçiler için nisan ayında ücretsiz izin desteğine başvurmak istıyoruz 7 gün prim ödeme yapılmalımıdır eksik gün 29 mu olmalıdır 2- mart ayında kçö başvurusu yapılan neticelenmeyen ler için nisan ayında eksik gün neden 18 mi olmalıdır

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. henüz onaylanmamış ise 10 genel hayatı etkileyen nedenler olmalıdır. Onaylanması halinde dilekçe ile kod değişikliği verebilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.