Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2020 17:46 (Üye) Soru : merhaba özel bir şirkette bağımlı olarak çalışmaktayım. teyit için sizden de fikir almak istedim. 16 marttan bu yana covid 19 dan dolayı evden açılşmaktayız her gün 8.30 17:30 hatta gece bile çalışıyoruz. bu dönemde bizlere yemek yol verilmiyor.bu yasal olarak doğru olup olmadığını merak ediyorum. 1 senedir multinet kartta yükleme yapılıyor fakat evden çalıştıımız dönemde bize ait olduğuna dair yazı imzalatıdı. 2- bir fiil çalıştğım halde pandemi ücretsiz iizn uygulanıyor yani sgk yatmıyor.ücretimizi alıyoruz bi şekilde şimdi merak ettiğim ben kıdem tazminatı alalbilir yazısı ile ayrılsam hesaplama son brüt ücret olan eksik tutardan mı yoksa 30 günlük çalışmam olan yüksekten mi hesaplanır.Ayrıca yemek parası istemem hakkım varmı

Cevap : 1. Bu doğru bir işlem değil rızanız alınmış ancak süre gelen sözleşmenize aykırı bir işlem ve hatta kullanmış olduğunuz elektirik ve ısınma giderlerinin de tarafınıza ödenmesi yasal olandır. 2. Bu işlemde doğru değil.7244 sayılı kanuna aykırı fiildir. Kıdem hesabında;İşe başlama tarihinden itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işveren, işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlüdür. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Ödenecek tutardan sadece damga vergisi (%0,759) kesintisi yapılmaktadır. giydirilmiş ücret ise ;İşçiye verilen aylık brüt maaşa ikramiye, prim, yol, yemek, yakacak yardımı vb. gibi maddi olanakların eklenmesiyle elde edilen toplam brüt aylık gelirdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.