Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.05.2020 14:14 (Üye) Soru : merhaba , bız yurt ıcınden bılgısayar malzemeleri alım satımı yapan bir LTD STI yiz. kâğıt fatura mukellefıyız. aralık 2019 da sırkette kullanılmak uzere , araç alım satımı yapan bir ltd.stı den araç aldık. Aracın Ruhsatında Arac Cınsı-Kamyonet Arac Kullanım-Hususı-Yük Naklı olarak yazıyor. 1- alım faturası soyle duzenlenmıstı. araç bedeli 100.000.-TL kdv sıfır. araç komısyon bedelı 500.-TL Komısyon bedelı KDV %18 = 90.-TL Fatura genel toplamı = 100.590.-TL olarak duzenlenmıştı. 2- biz bu aracı 120.000.-TL ye sattık. Satıs faturasını düzenlemem lazım. satıs faturasını nasıl kesmem lazım. a)araç bedelı ne yazılacak - arac bedelıne KDV uygulanacak mı - uygulanacaksa oranı ne olacak * b) araç komısyon bedelı olacak mı - olacaksa hangı rakam yazılacak * araç komısyon bedelıne KDV uygulanacak mı - uygulanacaksa oranı ne olacak * 3- 5.000 ve 30.000- TL Uzerı fatura oldugu ıcın GIB den fatura kesilecek. fatura turu ne secılecek tesekkurler

Cevap : 1-Fatura yanlış düzenlenmiş Fatura araç bedeli + % 18 KDV olarak düzenlenmesi gerekirdi.Komisyon bedeli diye bir kavram yanlış 2-Aracı satışı için düzenleyeceğiniz faturada satış bedeli +% 18 KDV hesaplayacaksınız. 3-e-arşiv fatura türleri nelerdir bilmiyoruz. Seçenekleri yazarsanız yardımcı oluruz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.