Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.05.2020 10:51 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız, Kronik rahatsızlığım nedeni ile şirket olan mükelleflerimin 22.03.2020 den sonra verilmesi gereken beyanlardan yanlızca kurum geçici vergi beyanlarını verebildim. Diğer tüm beyannamelerini sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 15 güne kadar vereceğimi ineraktif vergi dairemden mükellef listemi bildirmek suretiyle bu mükelleflerimin beyanlarını da son belirtilen tarihe kadar muhtelif tarihlerde verebilme hakkına sahipmiyim acaba?( Süresi içinde ayrıca elden kronik rahatsız olduğumu gösteren belgeyi bağlı olduğum vergi dairesine vermek suretiyle) Böyle bir hakkım yok ise nisan kdv beyan son günü 27.05.2020 için özel bir süre varmı? Bana bu talihsizliği yaşatan interaktif vergi dairesine baktğımda tüm şirketlerim erteleme kapsamında iken daha sonra birden ertelem kapsamında olmadıklarına dönüşmüş anlayabilmiş değilim.). Teşekkür ederim. Kolay Gelsin.

Cevap : VUK 518 sayılı tebliği göre sadece 65 Yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan MESLEK MENSUBU nun kendisinin ve sözleşmesi olan MÜŞTERİLERİ’nin Vergi Dairesine verilmesi gereken TÜM beyannameleri ve bildirimleri (2019 Yıllık GV , 2019 Yıllık Kurumlar Vergisi beyannameleri , 2020/1. dönem Geçici vergi beyanı ve B formu, e berat , KDV ,Muhtasar ,Damga vergisi ve diğer tüm beyannameler dahil) (SGK bildirgesi hariç) sokağa çıkma yasağı bitim tarihini izleyen 15 günlük süre içersin de verilecek tahakkuk eden vergilerde aynı sürede ödenecektir. Yukarıdaki şartlara göre Geçici vergi beyannamesi sokağa çıkma yasağı bitim tarihini izleyen 15 günlük süre içersin de verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.