Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.05.2020 11:12 (Üye) Soru : İyi günler dilerim. Mücbir sebep kapsamında olan müşterilere Mart, Nisan ve Mayıs ayında hizmet vermedim yada vermeyeceğim ve bu aylara ilişkin beyanlarını Temmuz ayında yapacağım. Dolayısı ile Mart, Nisan ve Mayıs ayları için Serbest Meslek Makbuzu düzenlemeyi düşünmüyorum. Sadece hizmet verdiğim Temmuz ayı için makbuz düzenlemeyi düşünüyorum. Örneğin her ay için 1.000.- TL ücret aldığımı düşünürsek hizmet vermiş olsaydım Mart, Nisan ve Mayıs ayı için toplamda 3.000.- TL makbuz düzenlemem gerekirdi. Ancak buna Temmuz ayını da ilave edersek 4.000.- TL makbuz düzenlemem gerekir iken ben sadece Temmuz ayına ait hizmetimden dolayı 1.000.- TL kesmeyi planlıyorum. Çünkü bu kapsamda olan mükelleflerden tahsilat da yapamıyorum. Bu şekilde makbuz düzenlemez isem KDV ve Gelir Vergisi yönünden sıkıntı yaşar mıyım?

Cevap : Hizmet sözleşmesi yıllık yapılır ve her ay tahsilat yapılsa da yapılmasa da her ay S.M.Makbuzu düzenlenir. Bahsettiğiniz aylarda bedel almadığınız için makbuz düzenlenmesi konusunda öneride bulunamayız.Ancak Vergi hukukuna göre sorun yaşayabilirsiniz.Bu bizim yorumumuz Resmi görüş için GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.