Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.05.2020 20:55 (Üye) Soru : Sayın İlgili; A.Ş. olarak faaliyet gösteren bir şirketin Mali Müşaviriyim. Nisan 2020 döneminde iki çalışanı vardı. Çalışanların biri tüm sigorta kollarına, diğeri ise SGDP 'ne tabidir. Ancak SGDP girişli olan çalışanıda tüm sigorta kollarından aylık bildirgede beyan etmişiz. Halbuki işe giriş bildirgesinde SGDP olarak seçilmişti. Aylık bildirge yapılırken atlanmış. Bu durumu cezasız nasıl düzeltebilirim ve yol haritası nasıl olmalıdır. Teşekkür ederim. Saygılarımla,

Cevap : meklinin yeniden işe girdiğini Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar olarak bildirmelidir. Bu durumda, Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak bildirmesi halinde emekli maaşında kesinti olacaktır. Özellikle yanlış bildirim yapılması durumunda maaşı kesilmiş olan emekli vatandaşların yeniden maaş alabilmesi için bildirimin düzeltilmesi çin başvuru yaması gerekmektedir. Yanlış bildirimlerin düzeltilmesi için yasal süre 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Şayet 10 gün içerisinde düzeltme yapılmamışsa, bu aşamada işverenin Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne dilekçe yazarak bizzat teslim etmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.