Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.06.2020 09:44 (Üye) Soru : Merhaba, Soru1 :AKADEMİK ÖZEL DERS VERME FAALİYETİ (TEMEL, ORTA VE YÜKSEKÖĞRETİM DÜZEYİNDE BİRE BİR EĞİTİM) ana faaliyet konusu olan SERBEST MESLEK KAZANÇ yönünden vergi mükellefiyeti olan mükellef E-SMM geçme zorunluluğu varmıdır.? Soru 2 : Ressamlık faaliyeti olan bu firma ESNAF VE SANATKARLAR ODASINA mı kayıt yaptırmamız lazım.Esnaf sanatkarlar odası ile görüştüm bu faaliyet alanını REKLAMCILAR odasına kayıt yaptırabileceğimi söylediler. REKLAMCILAR odasına kayıt SERBEST MESLEK KAZANCI değil TİCARİ KAZANÇ olarak değerlendirilmektedir. Odaya kayıt olma konusunda görüşünüz nedir. Cevabınız için çok teşekkür ederim Kolay Gelsin

Cevap : 1-Serbest meslek erbaplarının tamamı e-smm kullanmak zorundadır. 2-Odalara kayıt konusunda bilgi sahibi değiliz. Ressamlar Serbest meslek erbabıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.