Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2020 18:25 (Üye) Soru : Merhaba, Toplam 6 şirketi tek bir şirkette birleştireceğiz. Her şirketin sermayesi 50.000,00 TL. İto ile yaptığımız görüşmeye istinaden birleşmeden sonra sermayeyi arttırmama seçeneğimiz varmış. Yani birleşen şirketin sermayesi 50.000 TL olarak kalması durumunda diğer şirketin sermaye tutarlarını nasıl kayda almamız gerekiyor ?

Cevap : şirket birleşmeleri TTK nın 155 maddesi ilgili bentlerine göre yapılacaktır, 155-2 maddeye göre yapılacak birleşmelerde sermaye artışı zorunludur, diğer bentlere göre yapılacak birleşmelerde artış yapılmaması halinde bu varlıklar özvarlık olarak devir alan şirketin hesaplarına geçirilmesi gerekiyor, Ancak mali konu hakkında ilgili alandan sorulması halinde arkadaşlarımızın bilgi vereceği değerlendirilmektedir. iyi çalışmalar,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.