Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2020 20:31 (Üye) Soru : Merhaba Kısa çalışmada 45/45 olarak başvuru yapılmış olduğum çalışanlarım için çocuk ve aile yardımı yapılıyor. Ben sosyal yardımları yan ödemeler olduğu için bordroda gösteriyorum. Ancak kısa çalışmanın 2.ayında 45/45 olan çalışanların günleri ve kazançları da 0 oluyor. Bu durumda çocuk yardımı ve aile yarımı olan sosyal yardımları bordroda gösterbilir miyim. Yoksa 0 gün 0 kazanç mı olmalı

Cevap : Çocuk ve aile yardımı adı altında yapılan ödemelerden prime esas kazanca dahil edilecek tutar; İstisna Tutarı = Brüt Aylık Asgari Ücret x % 2 x Çocuk Sayısı (İki Çocuğa Kadar) Prime Esas Kazanca Dahil Edilecek Çocuk Zammı = Ödenen Çocuk Zammı – İstisna Tutar formülü vasıtasıyla hesaplanacaktır. İstisna Tutarı = Brüt Aylık Asgari Ücret x % 10 Prime Esas Kazanca Dahil Edilecek Aile Zammı = Ödenen Aile Zammı – İstisna Tutarı formülü vasıtasıyla hesaplanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.