Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.06.2020 20:49 (Üye) Soru : Merhabalar, Mayis ayinda isyerimiz normal seyrinde calismaktadir. Yalniz sokaga cikma yasagi kapsaminda 15 gun personel zorunlu nedenlerle calisamadi. Sorum şu, mayis ayinda kac gun eksik gun gostermeliyiz ve maas odemeleri 15 gunden mi hesaplanmali yoksa gelmedikleri gunler yarim ucret odenmeli. Yardimlariniz icin tesekkurler

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. Kalna günler 10 kod genel hayatı etkileyen nedenler seçilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.