Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.06.2020 14:51 (Üye) Soru : Merhabalar. Mayıs ayı içinde interaktif vergi dairesinden e-smm başvurusu yaptım. 1 Haziran günü de başvurusunu daha önce TÜRMOB üzerinden yaptığım e-imza ofise ulaştı. Şimdi ise İşnet ile entegratör firma olarak anlaşma yapmak istiyorum. Haziran ayının makbuzlarını kağıt ortamında düzenleyip e-smm başlangıç tarihi olarak 1 Temmuz 2020'yi seçebiliyor muyum? Ayrıca gene mayıs ayı sonda interaktif vergi dairesi üzerinden başvurusunu yaptığım avukat müşterimin e imzası varmış. Bununla ilgili nasıl bir işlem yapmalıyım. Teşekkürler.

Cevap : Değerli Meslektaşımız; Uygulama 01.06.2020 tarihinde başlamış oldu. Uygulamaya ilişkin düzenleyeceğiniz kağıt makbuzlarınızı; ilgili tebliğ kapsamında Bu Tebliğe konu e-Belge uygulamalarına dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7 nci günün) sonuna kadar, söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenleyebilirler. Ancak aynı işlem için e-Belge veya kâğıt ortamdaki belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir. e-Belge uygulamalarına dahil olunan tarihin ait olduğu ayın sonundan (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7 nci günden) itibaren, belgelerin e-Belge olarak düzenlenmesi zorunlu olup, kağıt ortamda belge düzenlenmesi halinde Kanunda yazılı cezalar tatbik edilir. iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.