Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.06.2020 20:59 (Üye) Soru : SAYIN ÜSTADIM BİR AŞ ÇALIŞANLARINA ANLAŞMIŞ OLDUGU MARKETTEN YARDIM AMAÇLI ŞAHISLARIN MARKET KARTLARINA BİR BEDEL YÜKLEMEKTEDİR.MARKET FATURAYI AŞYE DÜZENLEMEKTEDİR.BU KONU İLE İLGİLİ YÜKLENEN MEBLAĞLAR PRİM VE VERGİYE TABİ OLUP OLMADIGINI DAYANAĞI İLE BERABER AÇIKLARMISINIZ.FATURA ŞİRKETE DÜZENLENMEKTEDİR, SAYGILAR

Cevap : SGK Müfettiş ve Denetmenlerinin büyük çoğunluğu, yaptıkları denetim ve incelemeler sonucu, işverenlerin çalışanlarına sağladıkları bu tür menfaatleri ayni nitelikte kabul etmemektedir. Bunun temelgerekçesi ise;işverenlerin çalışanlarına sağladıkları ticket, multinet, sodexo, setcard ve yemek kuponu gibi ödemelerinİşveren uygulama tebliğinin Yemek Paraları (Yardımı) başlıklı 7.7.1. maddesindeki gibi değerlendirilmesi gerekliliğidir(Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 01.09.2012).
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.