Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.06.2020 15:09 (Üye) Soru : Merhaba, 30.11.2017 tarihinden itibaren SİNOP ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı bünyesinde devlet memuru olarak çalışmaktayım ve İSMMMO üyesiyim. İki sorum olacak sizlere; 1- Kamuda düz memur çalıştığım süreler YMM sınavına girebilmek için sayılmakta mıdır. 2- Müsavirlik belgemi aktif olarak kullanabilmekte miyim? Kamu için yada özel. (Bu noktada memurların özel sektörde çalışamamasından farklı bir cevap beklemekteyim) İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 1-Ymm sınavına katılabilmek için 10 yıl serbest veya bağımlı olarak muhasebe mesleğini yapmanız gerekir.(3568 SK md. 9) 2-Kamuda çalışan meslek mensupları serbest olarak veya özel sektörde bağımlı olarak çalışamazlar. Yasada olmayan bir düzenlemenin farklı cevabı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.