Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2020 14:24 (Üye) Soru : Merhaba, Hekimlerin kullandığı pos cihaz çıktılrı serbes meslek makbuzu yerine geçiyordu. E-smm ye geçiş ile birlikte pos cihazından çıkan serbest meslek makbuzu ibareli çıktılara ek olarak ayrıca e-smm düzenlemek zorunlu mudur? Detaylı bilgi rica edebilir miyiz? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Cevap : Hekimlerin kullandığı özel POS dışındaki normal pos ile tahsilat yapılıyor ise e-smm düzenlenmesi gerekir. Hekim pos cihazı kullanan Serbest Meslek Erbaplarının e-SMM uygulamasına geçtikten sonra hekim pos cihazından ürettikleri belgeler e-SMM yerine geçemeyecek. Bunun yerine bu tip mükellefler isterlerse(zorunlu değiller) EFT-POS özellikli YN ÖKC aldıkları takdirde buradan düzenlenecek ÖKC Bilgi Fişi (e-SMM Bilgi Fişi) ’nde yer alan banka işlem bilgilerine e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde yer verilmesi ve ÖKC bilgi fişinin de müşteriye verilmesi koşuluyla EFT-POS özellikli YN ÖKC’den düzenlenen bilgi fişi e-Serbest Meslek Makbuzunun kağıt çıktısı yerine geçebilecek. Bu durumda mükellefler daha sonradan bilgi fişine bağlı olarak e-SMM düzenlemek zorundadırlar. Daha önceden hekim pos kullanan mükellefler EFT-POS özellikli YN ÖKC almadıkları veya kullanmadıkları takdirde elektronik ortamda düzenledikleri ve elektronik sertifika ile imzaladıkları e-SMM’yi muhatabının talebi çerçevesinde ıslak imzalı kâğıt çıktısı verilerek ya da elektronik ortamda ileterek teslim etmeleri gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.