Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2020 15:31 (Üye) Soru : sayın danışman sorum şu şekildedir. 21/05/2020 tarihinde noter satışı yapılan bir kamyon ile vergi dairesine mükellefiyet tesisi yapıldı. ancak satıcı kamyonun faturasını e-arşiv sisteminden kesmeyi unuttu. şimdi 08/06/2020 tarihine faturayı kesiyor. geriye dönük kesemiyor doğal olarak. şimdi bu faturayı bugüne kesse ne olur. biz 5. ayda alınan aracın faturasını 6. aya kaydetmek zorunda kalacağız. kdv açısından ne olur. alıcı ve satıcının sorumluluğu nedir. amortisman defterine kayıt hangi güne yapılmalı. noter satış günü ne mi ? fatura tarihine mi ?

Cevap : Faturanın geç düzenlenmesinden dolayı fatura bedeli için % 10 özel usulsüzlük cezası uygulanır.Faturayı kayıt yapabilir.KDV sini indirebilirsiniz.Amortisman fatura tarihi inden itibaren ayrılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.