Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.06.2020 15:13 (Üye) Soru : merhaba.billindiği gibi e-faturaya geçişte 5 milyon satış hasılatı dikkate alınması gerekmekte.Transit satışlardaki hasılatımız 5 milyonun üzerinde ancak yurtiçi ve ihracat hasılatımız 5 milyonun altında.bildiğim kadarıyla transit satışlarda e fatura düzenlemeye gerek yok.yinede 01/07/2020 itibariyle e-fatura uygulamasında geçmemiz gerekir mi?Teşekkürler.

Cevap : Merhaba; Brüt satış hasılatınız 5 milyon üzeri mi bunu kontrol etmek gerekli. Değilse de diğer e-fatura geçiş hükümlerine haiz mi mükellefiniz bunu kontrol etmek gerekli. Transit ticaret için de ; Sadece Gümrük Çıkış Beyannamesi ile yurtdışına çıkan malın faturası ihracat e- faturası şeklinde düzenlenmeli GÇB ekinde çıkmayan fatura eskisi gibi kağıt veya gönderici e-arşiv mükellefi ise e-arşiv fatura olarak düzenlenmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.